тел. 044-2440808, тел.-факс 044-2440780
Мапа сайту    Завантаження

03.10.2017

Науково-практична конференція "Особливості, пріоритети та перспективи державної підтримки фермерських господарств"


 

28 вересня 2017 року в Сумському національному аграрному університеті відбулася науково-практична конференція «Особливості, пріоритети та перспективи державної підтримки фермерських господарств», організована Українським науково-дослідним інститутом продуктивності агропромислового комплексу Міністерства аграрної політики та продовольсьва України за участі проекту Європейського Союзу «Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики в Україні».

Учасниками конференції стали близько 100 керівників фермерських господарств Сумської, Полтавської, Харківської, Луганської, Донецької та Чернігівської областей, представники сільгоспформувань, кооперативів, сільськогосподарських і фермерських асоціацій, а також викладачі та студенти Сумського НАУ, представники департаменту АПР Сумської обласної державної адміністрації та райдержадміністрацій.

Директор
 

Як зазначив завідувач науково-дослідного відділу продуктивності та аналітики статистичної звітності у рослинництві, обслуговуючій галузі та експертній оцінці сільськогосподарської техніки Українського науково-дослідного інституту продуктивності агропромислового комплексу Володимир Івченко, головною метою зібрання стало обговорення реформування системи державної підтримки. Перш за все організатори прагнули забезпечити конструктивний діалог між сільськогосподарськими виробниками і представниками Міністерства аграрної політики та продовольства України. Що турбує виробників? Що вони вважають найактуальнішим і найважливішим? Які бачать недоліки й переваги діючих програм? Відповіді на ці питання й покликана була знайти конференція.

Директор

У своїй доповіді координатор робочої групи з реформування системи державної підтримки Офісу підтримки реформ Олександр Митченок зазначив, що у бюджеті Європейського Союзу на 2014-2020 роки для зовнішніх програм підтримки та для закупівлі товарів, робіт, послуг закладено 51,4 млрд євро. Відповідно, на якусь частину коштів може розраховувати й Україна. Для прикладу, Молдова завдяки ефективності впровадження реформ змогла залучити фінансування від ЄС на рівні України, а в перерахунок на одного жителя обсяг залучення Молдовою коштів технічної підтримки в 10 разів перевищує рівень України. О.Митченок поінформував про першочергові кроки, які необхідно здійснити у сфері реформування системи державної підтримки з метою забезпечення її прозорості, ефективності, а відтак мати можливість претендувати на технічну підтримку ЄС.

  

Звертаючись з вітальним словом до учасників конференції, ректор СНАУ Володимир Ладика підкреслив, що Сумський національний аграрний університет проводить активну роботу з підтримки фермерського руху та постійно бере участь в обласних програмах, що стосуються розвитку фермерства. На думку ректора, 15-20% земельних ресурсів має бути у володінні фермерських господарств, зацікавлених у розвитку свого бізнесу.

УРобота конференції проходила у трьох напрямах: навчально-освітньому, політико-правовому та дискусійному. Говорилося про перспективи реалізації державних програм підтримки сільськогосподарських виробників в Сумській області, освітні програми для розвитку сільської економіки, реалізацію проекту підтримки фермерських господарств, науково обґрунтовані підходи до програм державної підтримки малих форм господарювання, оцінку індексу розвитку фермерських господарств тощо.

Науково-аналітичну моніторинг на тему; «Оцінка індексу розвитку фермерських господарств» презентував завідувач науково-дослідного відділу НДІ «Украгропромпродуктивність» Володимир Івченко.

«За даними Державної служби статистики, на кінець 2016 року кількість діючих фермерських господарств становила 33682 одиниць, що на 17,2% менше 2012 року. В користуванні фермерських господарств знаходиться 4437,9 тис. га сільськогосподарських угідь, у т.ч. 4297.7 тис. га ріллі. В середньому на одне фермерське господарство припадає 131,7 га сільськогосподарських угідь, що на 22,2% більше, ніж у 2012 році. В структурі посівних площ по всіх категоріях господарств ,фермерські господарства займають 15,2%, при цьому виробництво валової продукції складає лише 8,68%. За останні п’ять років відбулися зміни в структурі посівних площ; збільшилися площі посіву сої,пшениці, соняшнику відповідно на 46,0; 26,6; 21,7 відсотка, в той же час зменшилися посіви картоплі, цукрових буряків, овочів відповідно на 56,5; 37,0;26,0 відсотка. Негативна тенденція зберігається в галузі тваринництва. Порівняно з 2012 роком зменшилося поголів’я ВРХ на 3,8%, корів на 3,4%, птиці на 26,8%, бджолосімей на 33,7%. Основна причина тенденцій, які склалися в галузі рослинництва та тваринництва, це рівень рентабельності. За 2016 рік рівень рентабельності насіння соняшнику та зернових культур склав відповідно 64,4 та 38,0 відсотка. Разом із тим велика рогата худоба на м'ясо та птиця на м'ясо відповідно -0,1% та 2,3%.

Отже, слід відзначити, що є як позитивна, так і негативна динаміка розвитку фермерських господарств, тому необхідно визначити ключові напрями державної підтримки, які впливатимуть на економічний стан господарств та соціальний стан територій» – зазначив Володимир Івченко.

 Велику зацікавленість викликали виступи заступника директора департаменту – начальника відділу розвитку фермерства та приватного сектору на селі Міністерства аграрної політики та продовольства України Світлани Павленко: «Державна політика підтримки малих виробників сільськогосподарської продукції», та генерального директора Українського державного фонду підтримки фермерських господарств Олександра Покришки, який розповів про програми підтримки фермерських господарств Українського державного фонду підтримки фермерських господарств.

 Дискусії були надзвичайно активними, подекуди навіть гострими. За результатами обговорення прийнято рішення про підготовку пропозицій для Мінагрополітики в контексті розроблення та імплементації програм державної підтримки фермерських господарств на 2018 рік.

 Як зазначив Петро Турчин, т.в.о. директора Департаменту агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації, на сьогодні на Сумщині налічується 639 фермерських господарств, які господарюють на 120 тисячах га земельних угідь. Також П.Турчин поінформував присутніх про обласні програми державної підтримки, пріоритети підтримки відповідно до обласної Стратегії розвитку АПК, перспективи формування обласного бюджету для сільського господарства та сільських територій.

 


  Анонси
Готується до друку черговий номер Науково-практичного збірника "ПРОДУКТИВНІСТЬ АГРОПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА"
Корисні посилання